Як вберегтися від спеки?

Вплив спеки на людину завжди цікавило людей. У ході експериментів було встановлено, що людина здатна протягом однієї години витримувати температуру 71°С. 49 хвилин — витримувати температуру 82°С, 33 хвилини — температуру 93°С і лише 26 хвилин — температуру 104°С. Для чистоти експерименту виміри проводилися в сухому повітрі.

Гранична температура, при якій людина може рівно дихати, — 116°С.

Втім, в історії були випадки, коли люди витримували і більш високі температури. Так, у 1764 році французький медик Тиллет надав Паризькій академії наук дані про одну жінку, що знаходилася в печі з температурою 132°С протягом 12 хвилин.

У 1828 році було задокументовано 14-хвилинне перебування чоловіка в печі з температурою 170°С, а в 1958 році в Бельгії чоловік знаходився в термокамері з температурою до 200°С.

Що робити?

Як вберегтися від спеки і зберегти не тільки здоров’я, але і працездатність? Найголовніше — уникати тривалого перебування на відкритому сонці. Якщо є можливість сховатися в тіні — сховайтеся.

У спеку потрібно носити правильний одяг.

Шорти і майка — це, звичайно, добре, але для довгого перебування на сонці цей одяг не підходить. Великі відкриті ділянки тіла можуть спровокувати не тільки тепловий, але і сонячний удар, можна також отримати сонячний опік.

Особливо в спеку потрібно берегти голову. Панами, капелюхи і кепки світлих забарвлень будуть в самий раз. Ідеально ж — тюрбан або хустки, як у бедуїнів.

Звичайно, потрібно багато пити. І не обов’язково воду. Добре рятують від зневоднення несолодкі соки, відвари шипшини, липи або чебрецю, вода з лимоном, компоти. Так як з потом виходять солі, добре втамовувати спрагу в спеку негазованою мінеральною водою, яка відновить водно-сольовий баланс. Алкоголю потрібно уникати. Він тільки посилить зневоднення.

Під час спеки також рекомендується уникати куріння, оскільки воно погіршує серцево-судинну роботу, перешкоджає постачання крові киснем і згущує її.

Може допомогти точкова кріотерапія — прикладання холодних предметів до лімфовузлів, кистей рук і за вухами.

У жару потрібно уникати важкої їжі, не їсти смаженого, жирного м’яса, солоної їжі (сіль затримує воду в організмі і погіршує тепловіддачу). Їжте свіжі фрукти, овочі, потроху, але часто, 5-6 разів на день. 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *