Розпочався тиждень психології

30-РІЧЧЮ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ В СИСТЕМІ ОСВІТИ УКРАЇНИ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

Світ, у якому ми живемо, висуває досить суворі вимоги до людини: необхідно бути освіченою, активною, соціально адаптованою, професійно успішною, творчо реалізованою. Зрозуміло, що відповідати таким вимогам повною мірою може не тільки фізично, але й психічно здорова людина. І якщо забезпечення фізичного здоров’я – це прерогатива медицини, то збереження та розвиток психічного здоров’я та соціального благополуччя особистості – основне завдання діяльності психологічної служби системи освіти, 30-річчя створення якої відзначається у 2021 році.
Кожен з нас трохи психолог. Всі ми з самого дитинства вчимося розпізнавати емоції інших людей, чи то по виразу обличчя, чи то по інтонації та голосу. Напевно не раз давали поради родичам та друзям. Бувало що доводилося когось заспокоювати, підбадьорювати, чи проявити чуйність. Проте іноді доводиться нагадувати оточуючим не тільки що вони все це вміють, але щоб не забували користуватися своїми позитивними вміннями.

 

Стереотипи про психологів

Психотерапія – це як зуби почистити
На одному психотерапевтичному семінарі ведуча сказала, що психотерапія – це як зуби почистити. І справді, дуже точний вислів. Адже скільки ми уваги витрачаємо на своє тіло і зовнішність, а гігієну внутрішнього стану проводити не хочемо. Аналогія співпадає і по тривалості, бо за п’ять – десять зустрічей можливо вирішити якусь певну маленьку проблему, досягти певного прогресу, проте для справжніх глибоких змін особистості зустрічі з психологом можуть тривати роками.
Частково нерозуміння функцій психолога, його методів роботи пояснюється нашою посттоталітарною свідомістю, адже в Радянському Союзі всі психологічні концепції, які здобули визнання у світі, були заборонені. Суспільство було налаштоване на просування абстрактних ідей, а не на душевний комфорт людини.

Психолог – не лікар-психіатр
Найчастіше доводиться чути: «Для чого мені психолог? Я ж не хворий!» І тут же хочеться заперечити – психолог працює виключно зі здоровими людьми, не має медичної освіти і не має права лікувати. Психіатр же лікує різноманітні психічні розлади. Що стосується поділу на психологів та психотерапевтів, то тут уже немає настільки різкого розмежування. Досвідчений практичний психолог використовує методи психотерапії при проведенні консультацій, а не тільки дає рекомендації і проводить діагностику.
Психотерапія – попри різноманіття підходів і течій – засіб впливу в процесі бесіди, тому не варто боятися. Ніякого гіпнозу, гадань на картах чи викачування яйцем не буде!
На Заході психотерапевт – це людина, яка має гуманітарну освіту, і психотерапія там включена до гуманітарних наук. Зараз у нашій країні психологи масово здобувають таку освіту європейського зразка.

Психолог не вирішує за людей їхні проблеми і не бачить людей наскрізь
Всі ми бачили серіали, в яких психолог роздає поради і прямо чи опосередковано вказує, що потрібно робити. Насправді психолог не може  і не має права допомагати таким чином. Адже порада належить тому, хто її дає, саме він може її виконати. Психолог же не може нести відповідальність за життя своїх клієнтів, тому й не дає порад. Клієнт сам з допомогою психолога бере на себе відповідальність за свої рішення і вибирає спосіб дії. У певних випадках психолог може тільки окреслити варіанти цих способів, може дати певні рекомендації, однак вибір клієнт завжди робить сам.
Жоден, навіть найдосвідченіший психолог чи психотерапевт, не може з першого погляду визначити, що відбувається з людиною, які в неї почуття, потреби, сімейна історія. Часто перша консультація – це знайомство, яке не тільки не вирішить вашу проблему, з якою ви звернулися, а поставить безліч нових запитань, це тільки початок роботи над собою. Для психолога – це початок дослідження вашої особистості і своєї власної теж, адже кожна проблема клієнта знаходить певне емоційне відображення у консультанта. Для ефективної роботи з проблемою часто недостатньо тільки бесіди, потрібна ще й додаткова психодіагностика (тести, опитувальники, анкети, проективні методики тощо).

Психолог – не надлюдина
Попри те, що інформація про психологів та їхню роботу є в газетах, по телебаченні та в інтернеті, часто, дізнавшись, що я – психолог, люди, вперше зустрівшись зі мною, запитують: «Ну, і що Ви можете про мене сказати?» Психолог – не екстрасенс, не бабка-ворожка і не відьма в сьомому коліні. Консультант не може за п’ять-десять хвилин спілкування діагностувати, приміром, депресію чи скласти психологічний портрет особистості. Робота з психологом – це самопізнання, це зустріч із собою справжнім, це відкриття того, що глибоко всередині нас, про що ми, можливо, й не підозрювали. Психолог – це дзеркало, яке відображує те, що лежить на душі.

У психолога теж можуть бути проблеми
Для багатьох це теж стає відкриттям. Більше того, люди дивуються, чому, наприклад, чоловік-психолог стурбований сваркою з дружиною, заспокоюють його, як можуть: «Як ти можеш хвилюватися? Ти ж психолог! » Це все одно, що думати, що терапевти не хворіють грипом, а у стоматологів не буває карієсу. Більше того, проблеми психолога, його особистий  життєвий досвід стає приводом для особистісного росту та розвитку. А саме особистість психолога є головним інструментом у роботі з людьми. До слова, кожен психотерапевт зобов’язаний працювати зі своїм консультантом над вирішенням особистих проблем.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *